Grafikában gazdag verzió
Utolsó frissítés: 2010-11-03
személyes kedvenceim közé teszem

Gyermekek és fiatalok integrációs programjai

A komponens: A komponens célja a társadalmi integráció növelése érdekében a hátrányokkal küzdő iskoláskorú gyermekek, fiatalok és családjaik számára elérhetőek legyenek a szülői szerepet erősítő, a családi konfliktusokat rendező, a családi kohéziót erősítő, valamint az oktatási rendszeren kívüli integrációs, prevenciós programok. Mindezek kompenzálják a hátrányaikat, segítik az iskolai megfelelést, az iskolai rendszerű oktatásban maradást, ill. visszakerülést és a megfelelő társadalmi minták elsajátítását, a munka világára való felkészülést és erősítik a társadalmi részvételt.

Célcsoport:
- családban élő, a gyermekjóléti szolgálat klienskörébe tartozó, elsősorban 10 év feletti, csellengő, vagy átmeneti gondozásban részesülő, valamint
- gyermekvédelmi szakellátásban élő, 18 év alatti gyermekek és szüleik.

B komponens: A komponens célja az alábbi csoportokba tartozó, 12 és 29 év közötti gyerekek és fiatalok társadalmi integrációjának, elsősorban iskolai előmenetelüknek, pályaválasztásuknak, munkaerő-piacra való belépésüknek elősegítése, továbbá társas (szociális) kapcsolataiknak bővítése, közösségi, közéleti részvételüknek fejlesztése, családi életre való felkészítése, életpálya-tervezésük tudatosságának erősítése.

A Szociális/társadalmi akadályokkal küzdő fiatalok, azaz:
- akiket a nemük, etnikai, vallási hovatartozásuk, szexuális irányultságuk, testi vagy szellemi akadályozottságuk, stb. miatt hátrányos megkülönböztetés ér;
- akik társadalmi beilleszkedési problémákkal, társadalom-/közösségellenes tendenciákkal, kockázatos szexuális szokásokkal rendelkeznek;
- akik bizonytalan helyzetben élnek: (volt) fiatal bűnelkövetők, (volt) drog- vagy alkoholfüggő fiatalok;
- akik fiatal vagy egyedülálló szülők, árvák, vagy egyszülős családban élnek. A pénzügyi/gazdasági akadályokkal küzdő fiatalok, azaz:
- akik alacsony életszínvonalon élnek, alacsony jövedelemmel rendelkeznek, a szociális juttatások rendszerétől függnek;
- akiknek hosszú távon munkanélküliséggel vagy szegénységgel kell szembenézniük;
- akik hajléktalanok;
- akiknek tartozásuk van, vagy pénzügyi problémákkal küszködnek.

A testi vagy szellemi akadályozottsággal küzdő fiatalok, azaz akik értelmi (szellemi, kognitív, tanulási készségeik terén) sérültek, mozgásukban vagy érzékelésükben korlátozottak, vagy más fogyatékossággal élnek.

Az iskolai nehézségekkel küzdő fiatalok, azaz:
- akik tanulási nehézségekkel küzdenek;
- akik korán kikerülnek a formális oktatás rendszeréből, lemorzsolódó tanulók;
- akik alacsony képzettségűek;
- akik rosszul teljesítenek az iskolában.

A kulturális különbségekből adódó nehézségekkel küzdő fiatalok, azaz:
- akik bevándorlók, menekültek, vagy bevándorló/menekült családból származnak;
- akik valamely nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartoznak;
- akik nyelvi adaptációs vagy kulturális beilleszkedési problémákkal rendelkeznek.

Az egészségügyi korlátokkal küzdő fiatalok, azaz:
- akik krónikus egészségügyi problémával élnek, súlyos betegség(ek)ben szenvednek, pszichiátriai gondozásra szorulnak;
- akik mentális egészségügyi problémákkal küzdenek.

A földrajzi akadályokkal küzdő fiatalok, azaz:
- akik távoli, nehezen megközelíthető térségben vagy vidéken,
- városi problémás zónákban,
- alacsonyan ellátott (korlátozott (tömeg)közlekedési lehetőségekkel, kevés vagy alacsony minőségű szolgáltatásokkal rendelkező) térségekben, pl. elszigetelt falvakban élnek.

A komponens hozzájárul a fentiekben meghatározott célcsoportokba tartozó fiatalokat érintő és érdeklő információk, továbbá társadalmi integrációjukat elősegítő tanácsadások elérhetőségének bővítéséhez. A komponens keretében megvalósítható programok fejlesztik a fiatalok egyéni és közösségi kompetenciáit, bővítik a korosztály szabadidő-eltöltési lehetőségeit.

C komponens: A komponens célja, hogy a szervezetek – a hatékony elérést biztosító színtereken – a droghasználat szempontjából leginkább veszélyeztetett 14 és 25 év közötti fiatalok számára kellő időben nyújtsanak segítséget a droghasználat elkerüléséhez, a kialakuló/meglévő függőség leküzdéséhez. A problémás droghasználat kialakulásának megelőzése, kellő időben történő kezelése jelentős mértékben növeli a fiatalok produktív életvezetésének, munka világába való belépésének esélyeit. A projekteket a Nemzeti Drogstratégiában megfogalmazottakkal összhangban kell megvalósítani. A pályázat célrendszerében kiemelt helyet foglal el az illegális szerfogyasztók és sérülékeny életkorban lévők számára olyan alternatív szolgáltatások biztosítása, mely szolgáltatások a színtér megközelítés sajátosságait hordozzák. A hatékony prevenciós, alacsonyküszöbű tevékenységek meghatározó jellegzetessége, hogy a szolgáltatást olyan környezetben nyújtják, mely a fiatalok, érintettek számára könnyen megközelíthető, mindennapi tevékenységük szerves részeként megjelennek az adott színtéren (pl. bevásárlóközpontok, a szabadidő-eltöltés egyéb színterei), így a prevenciós beavatkozás igénybevétele nem stigmatizáló, könnyű hozzáférést és eredményesebb intervenciót tesz lehetővé. A fiatalok nagyszámú elérését biztosító - iskolán kívüli - színterek közös jellemzője, hogy a droghasználat gyakorisága fokozottabban jelenik meg.

Alapadatok

Felhívás kódja: TÁMOP-5.2.5-08/1
Megnevezése: Gyermekek és fiatalok integrációs programjai
Kiválasztás típusa: Standard
Végső beadási határidő: 2008-09-10
Témakör: Szociálpolitika
Kategória: TÁMOP
Értékelés típusa: Szakaszos
Pályázat státusza: Megvalósítás alatt áll
Keretösszeg: 2 920 000 000 Ft
Pályázati dokumentáció
Pályázati eredmények
Kapcsolódó GYIK

Kapcsolódó dokumentumok (1)

Belépés

regisztráció
Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszer hazai meghírdetésű pályázatokhoz Az NFÜ pályázati tájékoztató rendszere